Hakkımızda

Mert Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi

Baba mesleğimiz olan ve kuruluş tarihi 1946’lı yıllara dayanan şirketimiz. Bu yıllarda Türkiye içerisinde ve Orta Doğu’ya yönelik oto yedek parça ticareti yapmaktaydı.

1978’de şirketleşen Mert Otomotiv; Türkiye içerisine Avrupa marka otobüs, kamyon ve tırların parçalarını pazalmaktaydı. 1991 yılında yeniden yapılanan firmamız dünya pazarlarına açılmış ve uluslar arası alanda etkili olmuştur.

Our company, which is our father’s profession and whose educational history dates back to 1946. Auto spare parts for Turkey and the Middle East were made from these books.

Mert Automotive, which was incorporated in 1978; He was selling parts of European brand buses, trucks and lorries in Turkey. It has been internationally influential for world markets, which was rebuilt in 1991.

Mert Otomotiv'in Hikayesi

1946 yılında kurulan oto yedek parça satış mağazası ile ticari faaliyete başlayan merhum Hacı Mehmet Özkeleş (Uzun Arap), bu yılarda eski araçları alarak, araçların parçalarını dağıtıyor ve böylece parçalarını satmaktaydı. Ayrıca bu yıllarda tır ve kamyonları ile uluslar arası nakliyecilik hizmeti vermeye başlamıştır.

1978 yılında genişleyerek ve Oto Özkeleş firmasını da kurarak Man–Mercedes–Magirus marka otobüs, kamyon ve tırların daha geniş bir şekilde yeni parçalarının perakende satışına başlanmıştır..

1991 yılında Mert Otomotiv San. Tic. Ltd. Şirketini kurarak şirketleştikten sonra bu yıllardan itibaren ithalat-ihracat ve toptan satış şeklinde oto yedek parçası pazarlama işlerine başlanmıştır.

The late Hacı Mehmet Özkeleş (Long Arab), who started commercial activities with the auto spare parts sales store established in 1946, was buying old vehicles in these years, distributing the parts of the vehicles and thus selling the parts. In addition, in these years, it started to provide international transportation services with its trucks and trucks.

By expanding and establishing Oto Özkeleş company in 1978, retail sales of new parts of Man-Mercedes-Magirus brand buses, trucks and trucks began in a wider way.

In 1991, Mert Otomotiv San. Trade Ltd. After establishing his company and incorporating, the auto spare part marketing business in the form of import-export and wholesale sales has been started since these years.

Uzun sokuklu, ticarı gayretlerle dolu bir ömrü başarılarla yaşayıp, 1993 yılında Allah’ın rahmetine kavuşan merhum babamız Hacı Mehmet Özkeleş (Uzun Arap), günümüze; Scania, Volvo, Fiat, İveco, Daf, Mercedes Benz ve Renault Trucks markalarını, otobüs, kamyon ve tır yedek parçalarını tüm dünyaya satan bir şirket bırakmıştır.

Bugün bu çalışma mirasını devralmış bizler, işkollarımızı daha da geliştirerek; Gazi şehrimizden başlayarak, bölgemize ve Türkiye’mize en iyi hizmeti vermeye devam etmekteyiz.

Bu amaçla, temel prensibimiz, vizyonumuz ve misyonumuz; çalışmak, üretmek ve bu değerli en uygun kalite ve en düşük kar marjıyla satışıdır.

Our deceased father, Hacı Mehmet Özkeleş (Long Arab), who lived a long life full of commercial endeavors with success and attained God’s mercy in 1993, has reached the present day; Scania left a company that sells Volvo, Fiat, Iveco, Daf, Mercedes Benz and Renault Trucks brands, bus, truck and truck spare parts to the whole world.

Today, we have inherited this work, by further developing our lines of business; Starting from our city of Gazi, we continue to provide the best service to our region and Turkey.

For this purpose, our basic principle, vision and mission; working, producing and selling this valuable with the most suitable quality and the lowest profit margin.

   

   KURUCUMUZ (OUR FOUNDER)
   Merhum Hacı Mehmet Özkeleş
   ( 1924 – 1993 )  ( UZUN ARAP )

   

   ŞİRKET MÜDÜRÜ (COMPANY MANAGER)
   Mehmet Özkeleş
   ( 1960 –  …   )

Wide Product Range

Geniş Ürün Yelpazesi

Otobüs, Kamyon ve Tır For Scania, For Volvo, For Fiat, For Iveco, For DAF, For Renault Trucks ve For Mercedes-Benz markalarının yedek parçalarını bulunduruyoruz.

Bus, Truck and Truck We have spare parts for Scania, for Volvo, for Fiat, for Iveco, for DAF, for Renault Trucks and for Mercedes-Benz brands.

0+
Marka (Brand)
0
Ürün Grubu (Product Group)
0+
Parça (Part)